Bazilišek

12. května 2009 v 10:30 | ilenelaj |  Magičtí tvorové a bytosti

Bazilišek se poprvé objevuje v řecké mytologii, podle ní je bazilišek 30 cm dlouhý had s korunkou na hlavě (řecké basiliskos=malý král), který dokáže z krajiny udělat poušť, dechem rozbíjet skály a zapalovat trávu a je vůbec nejjedovatějším hadem. Je znázorňován jako jakýsi vládce hadů, ale na rozdíl od nich se pohybuje vertikálně se vztyčenou hlavou.
Podoba baziliška je různá většinou se však jedná o hado-kohouta. Z podoby čistého hada do podoby nestvůry. Často se uvádí podoba baziliška jako kohout s dlouhým hadím ocasem. Baziliškovi se připisují různé magické schopnosti jako baziliškův pohled. Komu se bazilišek podívá do obličeje ten zkamení. Tato schopnost se podobá reakci kořisti hadů. Když had zpozoruje např. myš, myš může utéct nebo se nehýbat, pokud se nehýbe plaz ji, nezaregistruje a nechá ji být. To se podobá zkamenění oběti baziliška, nebo je tu ještě jiná možnost. Někteří hadi jako třeba kobra dokážou plivat jed, jed může být velmi prudký a oběť ihned usmrtí. To také budí dojem, že kořist zemře jakmile se na ni útočník podívá.
Postupem času se vymýšleli různé teorie, jak se dá bazilišek zabít nebo jak přichází na svět. Tím se částečně ovlivňoval i baziliškův vzhled. Baziliščí vajíčko snese sedmiletý kohout do hromady hnoje v době kdy hvězda Sírius je vidět na obloze. Toto vajíčko nemá běžnou skořápku, ale jen tenkou kožnatou membránu a musí být vysezeno ropuchou-takto nejspíš došlo ke křížení s kohoutem.
Pro baziliška by také mělo být smrtelné kohoutí kokrhání, souboj s liškou a pohled do zrcadla (podobně jako u medúzy).

většina lidí si asi bude myslet že sem to odněkud skopčila a je to pravda - je to totiž můj projekt do školy...(pro nechápavce: takže sem ten text napsala já..)


tahle potvůrka je taky bazilišek i když se tak nezdá...pouze se tak jmenuje: Bazilišek zelený .....a taky umí běhat po vodě
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký máte rádi kouzelný potvory(tvory)??

drak 14.2% (17)
fénix 4.2% (5)
jednorožec 5% (6)
pegas 2.5% (3)
bazilišek 2.5% (3)
chiméra 3.3% (4)
upír 8.3% (10)
anděl 7.5% (9)
gryf 0.8% (1)
vlkodlak 9.2% (11)
víla 1.7% (2)
elf 9.2% (11)
kentaur 2.5% (3)
satyr(faun) 0.8% (1)
trpaslík 1.7% (2)
mantichora 6.7% (8)
sirény 5% (6)
harpyje 1.7% (2)
skřet 0.8% (1)
goblin 0% (0)
ent 9.2% (11)
jiné 3.3% (4)
žádné 0% (0)

Komentáře

1 Hugo Hugo | 25. června 2009 v 13:56 | Reagovat

Konečně zajímavé obrázky a obstojné komentáře. Kde jste sehnala obrázky středověkých vyobrazeních baziliška?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama